Laboratoryjny generator funkcji

Opisywany generator został zbudowany z użyciem specjalizowanego układu MAX038. Obudowa to blachy z zasilacza ATX, z przodu i z tyłu przykręcone panele aluminiowe stanowiące przedni i tylny panel. Płyta czołowa wykonana metoda termotransferu, tak jak płytki drukowane, naprasowujemy wszystkie opisy, z tą tylko różnicą, że papieru nie odmaczamy, tylko zrywamy go na gorąco. Następnie malujemy całość lakierem akrylowym bezbarwnym w spray-u, wychodzi całkiem ładnie.

Kilka uwag odnośnie konstrukcji elektronicznej generatora, układ MAX038 jest bardzo wrażliwy na wszelkie "śmieci" w zasilaniu, stad kondensatory filtrujące trzeba mu wlutować właściwie bezpośrednio miedzy nogi zasilania a nogi masy, powinny to być kondensatorki wartości około 10-100nF najlepiej nisko indukcyjne. Wejście DV+ dobrze jest zostawić całkiem wiszące w powietrzu, jeśli nie mamy zamiaru korzystać z wyprowadzenia SYNC. Zaoszczędzi nam to wielu problemów. Jeśli jednak chcemy z niego korzystać, podłączamy go do + zasilania max-a poprzez opornik 150ohm, jednocześnie instalując miedzy ta nogę a masę cyfrową układu kondensatorek 10nF. Kilku słów wyjaśnienia wymaga jeszcze przełącznik zakresów, wykonujemy go tak aby przełączał pojemności podłączone do wejścia COSC, najlepiej kondensatory montować na przełączniku, do którego prowadzimy jeden kabel ekranowany, przełącznik wraz z kondensatorami powinien zostać zaekranowany. To co napisałem, nie jest wcale przesadą, ominiesz wiele problemów stosując biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, szczególnie uciążliwe jest pojawianie się zniekształceń w przebiegu wyjściowym, kiedy ten przechodzi przez "0", powodem jest zbyt słaba filtracja szyn zasilania, lub zbyt długie ścieżki kondensatorów ustalających zakres generowanych częstotliwości. Jako wzmacniacz wyjściowy zastosowałem układ AD811, jest to bardzo szybki wzmacniacz operacyjny produkcji Analog Devices, pracuje w konfiguracji wzmacniacza różnicowego, gdzie na jedno wejście podawany jest przebieg z generatora, na drugie zaś składowa stała jaką chcemy na przebieg nałożyć. Generator ma możliwość modulacji częstotliwości, jest też opcja modulacji szerokości impulsu, lecz w tej konstrukcji nie wykorzystana, łatwo ta funkcje dołożyć, podając napięcie modulujące na suwak potencjometru służącego do zmiany współczynnika wypełnienia przebiegu. Do regulacji częstotliwości użyłem 10-cio obrotowego potencjometru z licznikiem. Częstościomierza został dodatkowo wyposażony w mały preskaler dzielący częstotliwość przez 10, tak aby maksymalny zakres pomiaru częstotliwości wynosił 10MHz.

Parametry generatora są całkiem przyzwoite, zakres generowanych częstotliwości tej konstrukcji sięga 10MHz, z tego co wiem da się z niego wycisnąć dwa razy więcej. Duża stabilność generowanej częstotliwości, amplituda przebiegu wyjściowego 10Vpp, impedancja wyjściowa 50ohm,czas narastania/opadania przebiegu prostokątnego na poziomie 40ns, możliwość regulacji współczynnika wypełnienia przebiegu od wartości 10% do 90%, jest także regulacja składowej stałej, umożliwiająca przesuniecie przebiegu o 10V w górę lub w dół. Ostatnie trzy zdjęcia przedstawiają przebiegi na wyjściu generatora przy częstotliwości 1MHz, proszę się nie sugerować generatorem który widać pod oscyloskopem, nie ma tu żadnych kombinacji, przebiegi są generowane przez generator tu przedstawiany.

Dokumentacja generatora dostępna jest tutaj.


Galeria zdjęć: